Jak se připravit na newborn focení

Aktualizováno: 7. 3.

Ideální chvíle, kdy o focení miminka začít přemýšlet je samozřejmě už během těhotenství, hledejte fotografa a začněte si sbírat informace. Úplně nejlepší je se s fotografem domluvit už na těhotenské focení, abyste se seznámili a věděli, komu v prvních týdnech své miminko vlastně svěříte na focení.

V takovém případě svým klientům nabízím slevu na newborn focení (více v sekci ceník).


V první řadě si řekněte, jaké fotografie chcete, zda máte zájem o zabalené miminko do šátku, nebo máte raději ty miminkovské fotky v náručí zaměřené na detaily. Ale tuto skutečnost napište už při domlouvání společného termínu.

Obojí má něco do sebe a já osobně.

Pokud rodič nechce jinak, začínám s balením miminka, kdy vystřídáme třeba 4 "oblečky" a následně se zeptám, jestli mám nechat miminko takto zabalené a přecházíme na společné fotky, s oběma rodiči, jen s maminkou, jenom s tatínkem a na úplné finále pár detailů s vysvlečeným miminkem.

Celé focení v mém podání je záležitost na hodinku a půl, nebo na 2 hodiny maximálně.

Když se rozhodnete pro focení u mě, napište mi ještě s bříškem, jen předběžnou informaci, kdy máte termín, zda mám kapacitu v tomto období. Když se miminko narodí a vy se vrátíte domů z porodnice, napište mi zprávu, že jste na focení připravení a já najdu nejbližší možný termín. Počítejte, že budeme fotit ve všední den v ranních hodinách cca. od 9 hodin. Víkendy věnuji svatbám, nebo rodině, a proto není v mých silách vám o víkendech vyhovět.


Rozmyslete si dobře, zda dorazíte do ateliéru, nebo mám přijet za vámi. Vše má také své pro a proti. Ateliér je připraven a naklizen, nevýhodou však je to, že musíte přijet. U vás doma se nebudete muset stresovat cestováním, balením, ale musíte počítat s tím, že přijdu. Na focení miminka mi stačí kousek podlahy pod oknem, na společné focení nějaké světlé místo v bytě. Nemusíte šůrovat, nebo se omlouvat, že jste úklid nestihli, jen při focení přemístíme zbytečnosti někam na stranu, kde nebudou rušit záběr.


Před focením miminko určite plně nakrmte a přebalte, spokojené miminko je základ, při focení ho jen dokrmíme, když mu náhle vyhládne.


S sebou na focení vezměte nezbytnosti na přebalení (přebalovací podložka, plenky, ubrousky...) Dudlík, i když ho miminko třeba zatím odmítá, pokud jste odpůrce dudlíku, budeme si muset poradit bez něj. Mléko připravte tak, abyste už jen smíchali ingredience. Není možné odbíhat od plačícího a hladového miminka do kuchyně, převařovat vodu a pak čekat až vychládne. Miminko bude vzteklé, vy vystresovaní a celé focení tím narušíme. Takže kojeneckou teplou vodu v termoobalu, dávku mlíčka a vše jen dáte do flaštičky a promícháte. Pokud kojíte, není moc co řešit, stačí látková plena, ať uchráníme oblečky před znečištěním.


Veškeré strachy a obavy nechejte za dveřmi, neříkejte mi tohle nejde, on/a se doma nerad/a zavinuje, ničemu tím nepomůžete. Uvědomte si to, že jste mě oslovili na nafocení miminka vy, ne já vás. Musíte mi plně důvěřovat. V ateliéru mi dítko jen vytáhnete z vajíčka, pohodlně se usadíte na sedačku, která je tam pro vás nachystaná (metr a půl ode mě) a necháte mě v klidu dítko zabalit. když nade mnou budete stát a nervózně přešlapovat, celou atmosféru focení narušíte. Pokud uvidím, že je něco v nepořádku, tak vás požádám o asistenci. Jestli si mě chcete fotit, nebo natáčet videa, nevadí mi to. Budu ráda, když mi nějaké backstage záběry pošlete.Jdete na focení i se starším sourozencem? Vezmete mu s sebou něco na zabavení, pokud uplácíte, dostatek úplatků, jestli mu dáte mobil, je mi to jedno, soudit vás nebudu. Důležité je ho (ji) udržet chvilku v klidu, než nafotíme miminko. Pokud přejdeme ke společnému focení, řekněte mi, zda je starší sourozenec zvyklý miminko chovat, nebo to v jeho možnostech není. Když budeme sourozence fotit spolu, neříkejte mi nervózně teď to foť, nefotím na váš povel, fotím, když vidím, že ta fotka k něčemu je. Pokud staršího sourozence začnete vychovávat, když bude mít nějaký momentální zásek, tak se zasekne ještě víc, musíme improvizovat a vymyslet, jak to udělat s ním, aby spolupracoval. Řvaní a pleskání po zadku v tomto případě není nic platné. Další možnost je, že přejdeme k focení jen rodičů a nejmenšího aktéra a sourozenec se přidá sám, když bude chtít. Většinou to tak je a funguje to nejlépe.

Co je tedy důležité před focením?

  1. najít vhodného fotografa, seznámit se s jeho fotografiemi a cenami v předstihu (nebude možné nikoho přeučovat na jiný styl focení, nebo jinou úpravu, která se líbí vám, pokud se vám fotky v galerii nelíbí, není to ten pravý pro vás).

  2. zjistit, zda má v daném období kapacitu

  3. rozmyslet si, zda chcete jet do ateliéru, nebo fotit v domácím prostředí

  4. říct konkrétně u mě, zda budeme miminko balit do šátků, nebo chcete focení jen v náručí rodičů

  5. miminko nakrmit a přebalit

  6. vzít mu mlíčko a věci na přebalení

  7. připravit zábavu pro staršího sourozence

  8. nestresovat fotografa vašimi obavami a strachy315 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše