top of page

Jak se nechovat...

Aktualizováno: 5. 3. 2022


Mám ráda fér jednání. Pokud se spolu domlouváme na focení, termín z mé strany vždy platí, když si to ovšem počasí rozmyslí, okamžitě ladíme termín náhradní. Takové jednání bych očekávala i od svých klientů, ale bohužel se dost často setkávám s povahou lidí opačnou. Průběh domlouvání je vždy super, super, skvělé, domluveno. No a v den focení výmluva jako ze školních lavic, proč zrovna dneska nemám hotový domácí úkol. Umřela mi babička, mám zánět všeho včetně mozkových blan, právě mě odvolali na misi na Mars. Lidi prosím vás, vzpamatujte se. Má trpělivost je svatá, ale když ze mě děláte pitomce, nemůžete očekávat, že se pro vás přetrhnu.


Takže díky lidem jako jsou takovéto případy spíše pro psychiatra, musím změnit způsob ladění termínů a podmínky. Zálohy nevybírám, protože se chci napakovat, ale už odmítám rezervovat termín nespolehlivým testovačům mojí trpělivosti. Rozumím opravdu se může stát, že se něco podělá na poslední chvíli no a focení je to poslední, nač máte pomyšlení, ale napište mi to na rovinu, ne že se mnou ladíte náhradní termín, ještě mě nutíte jen do termínů, kdy vy víte, že nemáte rande třeba s kámoškou, takže nejlépe v neděli a pak stejně termín zrušíte znova, jen protože vám bylo trapné napsat hned nechci focení s vámi, jdu k té, co mě blejskne za 500,- a zrovna včera na mě vyskočila její nabídka a je mi jedno, že fotky nejsou super, ale ty prachy rozhodně super jsou.


A jak s náhledy...? Protože je to stejné jako s laděním termínů. Kdo s tím chce vydrbat, tak s tím vydrbe. Náhledové fotky budou s vodoznakem přes celou fotku. Proč? Protože i když jsem dávala uzamčené, takže nebylo možné je stáhnout, stejně jste si vybrali ten nejnižší balíček a pak jste si na profil pleskli fotku vyprintscreenovanou z náhledové galerie, kde to má do finální fotky dost daleko. Zdá se vám to fér? Myslíte, že jsem úplně hloupá, no asi ano. Mám tu i lidi, co si pokradli náhledové fotky a já už od nich neviděla ani peníze. Zneužili můj čas, focení protáhli ještě na dvojnásobek a pak mi nezaplatili za nadstandardní službu ani tu základní cenu. Nové pravidlo k náhledům je - máte 5 dní na výběr, pokud nevyberete, vybírám já.


Všechny neupravené fotky z focení... a to je co za pitomost? Jo jasný, pokud člověk fotí do jpg. tak přece to jen nahraje z foťáku a pošle... No já fotím do raw a to, že jste ode mě dostávali náhledy znamenalo dost práce a i nějakou úpravu, nic ode mě nebylo neupravené. Ne nešlo jen vzít balíček náhledy a poslat, obnášelo by to nový export, který zablokuje program na úpravu fotek i na několik hodin, když vyžadujete fotku ve skutečné velikosti. Nechytračte a jednejte s pokorou, pokud jsou jasně dané obchodní podmínky, tak je respektujte a nesnažte se handlovat jako na trhu.


Nepistě mi v úvodu ve zprávě moc se mi líbí vaše fotky a pak po odevzdání mi napíšete, nelíbí se mi vaše odevzdané fotky, pošlete mi rawy manžel fotky upraví, tak aby se mi to líbilo. Tak asi se vám ta má práce zas až tak nelíbila, když styl úpravy se ubírá jednou cestou, nebo jste to napsali jen tak, protože to píšete všem...? Když vás odkážu na VOP, tak mi napíšete aha a vy máte web? To jsem nevěděl/a. A co jste si jako mysleli, že ho nemám, vždyť web, pokud člověk svoji práci myslí vážně, je samozřejmostí.


Nepište mi, nebo mi nesdělujte, že se chodíte fotit jinam, ale že na vás zrovna nemají čas. Je to pro mě zcela zbytečná informace...? Nebo si myslíte, že po této informaci upravím fotky tak, jak to dělá váš fotograf?


Já taky fotím... Jo jo to ale dělá asi tak každý druhý (mé soukromé statistiky), když je tato informace pro vás tak zásadní, že ji sdělujete každému fotografovi na počkání, možná se považujete za kolegu, tak proč se nevyfotíte sám/a? Co má tedy pro mě znamenat tato informace? Prosím o doplnění... Jakože mám mít hrůzu z toho, že po mě budete chtít rawy? Nebo že budete nějak rozporovat to, jak fotím já? Nebo mě podrobíte výslechu a vyzvídání toho, jak to dělám já? Jak si fotoaparát nastavit? Ale to přece vědět nepotřebujete, když taky fotíte...? Fotit a fotit je mnohdy dost rozdílné. Jako nastavit si na foťák auto, nebo jeden z předvolených režimů, není tedy za mne to stejné jako focení v manuálním režimu a orientace v tom, že když je tak nebo tak, nastavím si to tak anebo jinak.


A vůbec nej je: já taky fotím, ale od doby, co telefon umí to, co foťák, tak fotím jen na mobil... To je prosím, co za odbornost? Pokud jste zastánce toho názoru, tak si ho nechejte pro sebe, mě o tomto nikdy nepřesvědčíte. Mobil nikdy neudělá to, co foťák, tedy ne teď a to se píše rok 2021.


Ještě se vrátím k počasí. Focení a kdy je nejlepší, ne není to nejvíc krásný v pravé poledne, když šajní Oskar... Pokud fotíme v průběhu dne, tak stejně budeme hledat stín, nebo vás budu stavět do pozice, abyste slunce měli za zády. Fotky fakt nejsou krásný, když to pere. Nejkrásnější fotky jsou, když je pod mrakem a fouká vítr, na fotce tak je vidět i pohyb, pohyb ve vlasech, prostě život a když je zamračeno, je světlo nádherně měkké. Pak jsou samozřejmě krásné fotky, když je zlatá hodinka, takže v podvečer před západem sluníčka.


Jo a udělejte ze mě 90-60-90... no a co kdybyste se začali mít rádi takové jací jste? Já třeba každého vidím jinýma očima, nemůžu, že on na sobě vidí to nejhorší. Pokud vám nebylo od přírody dáno, smiřte se s tím, pokud jste se k něčemu s prominutím prožrali, třeba ke dvěma bradám a tak, tak je to také vaše věc, úkolem fotografa není strávit hodiny u photoshopu a ladit to, s čím vy máte problém, je to jen ve vaší hlavě, úkolem fotografa je pořídit krásnou fotografii, kde jste vy, ne někdo cizí...Byly by to krásný fotky, ale fotila jste nás na dost fotkách od pasu nahoru, nejsou tam nohy (na kterých si nejspíš zakládáte...), takže nemám z čeho vybírat. Chápu, že jste amatér, ale... Hmmm no fajn, ale já jsem portrétní fotograf, víte, co je portrét, rodinný portrét? NE? Oukej tak já se koukám k těm profíkům, kteří na to také v 90 % nemají ani školu a jejich vývoj je dost podobný jako ten můj - tedy a co vidím, aj oni taky asi fotí portréty, protože tam nemají nohy, ale emoce. Tak ve stručnosti, je mi úplně jedno, že tam nemáte nohy dost, jak vy si představujete. Také fotím ve vyšší trávě, protože pro mé fotky je toto prostředí nejpřirozenější a mám tato místa opravdu ráda. To že mi řeknete, že to tady píchá a nelíbí se vám tam, v ten moment asi nemáte na focení se mnou co dělat. Anebo se domluvte předem, že jediné, kam jste ochotní vlézt, je golfový trávník, jo tak zkusit to na mě můžete, ale asi to neprojde...

Fotka je ilustrační, je na ní fitness trenérka Katka, která má opravdu krásný nohy, ale co...? Přišla si pro rodinný portrét a vůbec jí nevadí, že je tam nemá včetně palců u nohy. Prostě ocenila krásu zachyceného momentu, a ne to jestli je tam její vypracované tělo.


Lidi, lidi, lidi, prosím chovejte se jako lidi!


Poznáváte své chování v některém z odstavců? Může být, ale také je to v podstatě chování docela časté, tak může být podobnost zcela náhodná :-D

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page