Focení v ateliéru a u klienta jen v týdnu? Jako cože?

Neustále se každý pozastavuje nad tím, že nabízím termíny v ateliéru ve všední dny a to zásadně dopoledne, to platí i pro focení u vás doma. Na ateliérová focení se ke mě hlásite většinou na novorozenecké focení, novorozenci se fotí ideálně do věku miminka 14 dní. Nově vláda schválila 14 dní otcovské dovolené, takže to, že mi budete psát po 14 dnech, kdy už partner své volno vyčerpal, opravdu není důvod k tomu, abych vám obětovala sobotu, kterou mám určenou buď na focení svateb, nebo na svůj osobní život.

Několik ústupků jsem už udělala a pokaždé to dopadlo tak, že nejste schopni ani dodržet smluvený čas. Je to stále jako v mateřské školce. Stále stejná pohádka. Napíšete, až máte miminko doma z porodnice (věk miminka no včera měl dva/tři týdny), ale bez předchozího zjišťování na kapacity fotografů, prostě řešit newborn na poslední chvíli a ještě si diktovat podmínky, není ta správná cesta.


Moji práci znáte, píšete mi, že chcete fotky ode mě. Tak by bylo vhodné respektovat i podmínky, které mám na svých stránkách uvedené. Klienti, kteří mi napíšou s předstihem tuto informaci akceptují a ani nezkouší přesvědčovat mě o tom, že prostě ve všední dny to nepřipadá v úvahu. Chtějí mít svou vzpomínku ode mě, tak přijmou vše a v pohodě, protože vždy se to dá nějak zařídit.


Každý den mi přijde x poptávek na nějaké takové focení, kdy už včera bylo pozdě a vždy už předem vím, že bude diktát podmínek a hlavně strašné rozčarování z toho, že já je v sobotu fotit nehodlám, nebo prostě odpoledne v 17, až táta přijde z roboty a brácha. nebo ségra z kroužku. Uvědomte si, že fotografie znamená kreslení světlem. Takže pardon, ale po tmě toho fakt moc nenamalujeme. Mé fotografie a na tom si zakládám, chci pořizovat díky přirozenému dennímu světlu, aby byl výsledek přesně takový jako v mé galerii. A nejen vy máte doma rodinu a nějaké povinnosti. Takžé mé ateliérové hodiny jsou takové, aby jsme měli ideální světlo a abych já byla soustředěná a věnovala svůj čas a myšlenky jen vám a vašemu focení. Píšete mi na základě fotografií, kterými se na stránkách prezentuji, všechny publikované fotky pořízené v interiéru, byly focené v dopoledním čaše.


Pro každého, kdo mi napíše ráda termín najdu v rámci své pracovní doby. Ale vždy musíte chtít i vy udělat kompromis. Poté se bez problémů domluvíme.


U novorozeneckého focení jde jen o 2 hodiny vašeho času. Když jsem chodila se svými dětmi k pediatrovi, na každou poradnu s miminky kolikrát i do věku jednoho roku chodili ve velké spoustě případů oba rodiče. Že je to něco jiného, že se k doktorovi jde jednou za čas. No ke mě jdete jen jednou (max 2x chcete-li i těhotenské), pak už jen třeba jednou za rok, pokud nestojíte o častější dokumentování svých ratolestí).


Nemůžete uvolnit staršího sourozence ze školy. Hmm po zkušenosti z poslední doby, kdy děti do školy kvůli sebemenšímu zakašlání měly zákaz vstupu si myslím, že jeden půl den, nebo i kdyby celý den hravě doženou. Sorry nabádám k záškoláctví. Ale jak řekla jedna klientka: "Teď byla mladá doma s neštovicemi, tak jestli to natáhnu o jeden den, tak si myslím, že se svět nezhroutí."


Kolik klientů bych takto mohla za měsíc vyfotit? Kdyby každý mohl jen v sobotu... Ten měsíc není nafukovací. Přes léto se sobota rovná svatba. Takže bohužel. A v týdnu odpoledne budu až do večera fotit venku rodinná focení.


A pozdní příchod, nezlobte se na mě, ale oberete akorát sebe o čas, nic prodlužovat nebudu. Po vás mám další program. Takže přijdete o 15 minut později, míminko sice nafotím v nějkém oblečku, ale nebude to tak, že vystřídám těch oblečků několik. Přijedete o půl hodiny později, miminko nebudu vůbec převlékat a budeme fotit jen v náručí rodičů. Vždy nabízím variantu, že budeme fotit u vás, vždy píšete, že v pohodě dorazíte a vždy se najde někdo, kdo nepřijede ve smluvený čas.


Pokud se bavíme o těhotenském focení, focení pro ženy, nebo prostě rodinném focení. Vše platí stejně. Klientka mi řekla na focení pro ženy: "Chci mít pěkné fotky, vezmu si na to volno." Kdo chce cestu si najde, kdo nechce hledá výmluvy, ale také ať hledá fotografa, který se přetrhne kvůli každé jedné zakázce, protože takoví jsou jen ti, co berou vše jen proto, aby měli nejaké focení, zkušenosti téměř žádné a výsledek nejistý, odevzdané fotky až za měsíc (když dobře), protože přece chodí ještě do práce.


Nabízím vám toho dost, vlastní ateliér, nekolik let zkušeností, svoji naprostou koncentraci, energii a čas, výsledné fotografie, ze kterých budete mít radost a budete je mít opravdu rychle a nechci po vás toho moc. Jen 2 hodiny z vašeho času.


Ať už budete psát mě, nebo komukoliv jinému, plánujte focení s předstihem a vždy se seznamte s časovými možnostmi, které fotograf nabízí. Všechny tyto informace má dobrý fotograf na svých webových stránkách, pokud web nemá, nemyslím si, že je to úplně šťastná volba... Ale co jsem tím chtěla říct, tímto přístupem předejdete negativním emocem, za které nemůže fotograf, ale vy :-)


Toť moje dávka upřímnosti, která se ve mě asi rok hromadila, jen dnes jsem jí dala slovní podobu, i když pro spousty z vás možná ne úplně vhodnou.


Enjoy and have fun...

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše